Trzytygodniowy kurs informatyki Watson Laboratory 1947–1957

Source: http://www.columbia.edu/cu/computinghistory/course.html
 


Kurs komputerowy w Watson LabZdjęcie: Dzięki uprzejmości Erica Hankama (kliknij, aby powiększyć).

Eric Hankam prowadzi trzytygodniowy kurs informatyki w Watson Laboratory w Watson Laboratory na Uniwersytecie Columbia, 612 West 116th Street, Nowy Jork, około 1950 r.

Podpis pod podobnym zdjęciem w książce Brennan [ 9 ] brzmi: „Eric Hankam, z personelu Watson Laboratory, przeprowadził wiele zajęć z informatyki. W sumie na zajęcia przyszło 1600 osób z 20 krajów”. Na zdjęciu: Eric rysuje połączenia przewodów na tablicy z wytłoczonym szablonem wtyczki IBM .

Z tekstu Brennan: „Pod koniec listopada 1945 roku początkowy personel i sprzęt Watson Lab przeniosły się do odnowionej kamienicy przy 116th Street-- stosunkowo niewielki budynek mieszczący około dwudziestu osób i salę komputerową. Niemniej jednak przez jego portale przepływał stały strumień naukowców i studentów z całego świata, specjalistów technicznych z innych branż i agencji rządowych, przedstawicieli handlowych IBM i ich klientów, użytkowników obszernej biblioteki technicznej laboratorium oraz różnych innych gości. Główną atrakcją było zapewnienie wolnego czasu na maszynach Laboratorium każdemu naukowcowi lub uczonemu zaangażowanemu w badania, pod warunkiem uzyskania zgody komitetu konsultacyjnego Laboratorium. Zdecydowana większość tych badaczy, zajmujących się fizyką, ekonomią, krystalografią, inżynierią, optyką, astronomią i wieloma innymi dziedzinami, miał niewielkie lub żadne doświadczenie z maszynami IBM lub ze stosowaniem technik obliczeniowych do rozwiązywania problemów. W rezultacie pracownicy laboratorium w pierwszych latach istnienia laboratorium spędzali większość czasu na uczeniu ludzi, jak manipulować kartami dziurkowanymi i przeprowadzać je przez maszyny. Wysiłki te wkrótce zorganizowano w grupowe sesje korepetycji – na przykład tę, podczas której grupa geofizyków badawczych z Obserwatorium Geologicznego Lamont w [Kolumbii] w Palisades w stanie Nowy Jork była intensywnie „przygotowywana” przez tydzień. W 1947 roku rozpoczęto słynny „Trzytygodniowy kurs informatyki Watson Laboratory”, prowadzony przez Erica Hankama z personelu Laboratorium. Następnie wzięło w nim udział około 1600 osób z ponad 20 krajów.

„Zapotrzebowanie na przyjęcie na kurs Hankama było tak duże, że IBM ostatecznie utworzył centra nauczania komputerowego w różnych lokalizacjach w całym kraju, odciążając Watson Lab od tego zadania w 1957 r. Aby zaznajomić naukowców na całym świecie z zaawansowanymi metodami obliczeń wielkoskalowych, Departament Edukacji IBM zaczął już wcześniej organizować coroczne Fora Obliczeń Naukowych [ takie jak to w 1948 r. ] Dzięki dokumentom technicznym, które wnosili na te fora, pracownicy Watson Lab dotarli do szerokiego grona naukowców zainteresowanych informatyką .” [ 9 ] (Niektóre przykłady można znaleźć w bibliografii Eckerta .)

Oto kilka bliższych widoków przedstawiających różne szablony wtyczek z połączeniami przewodów wykonanymi kredą. Ponieważ tablice wtykowe dla różnych maszyn miały różne układy i konfiguracje, dla każdej maszyny potrzebny był inny szablon; stąd sztaluga.
Tablica na lewym zdjęciu jest oznaczona „SCHEMAT PANELU STEROWANIA KALKULATORA ELEKTRONICZNEGO TYPU 604” (na stole po prawej stronie znajduje się kalkulator elektromechaniczny firmy Friden). Tablica na zdjęciu po prawej stronie oznaczona jest napisem "DZIURKACZ OBLICZAJĄCY - TYP 602-A - PANEL STEROWANIA".

Eric Hankam przy 612 West 116th Street, 4 listopada 2003. Zdjęcie: Frank da Cruz

Eric Hankam rozpoczął pracę w dniu, w którym po raz pierwszy otwarto laboratorium Watson w budynku przy 116th Street, 9 listopada 1945 r. Właśnie wyszedł z wojska i odpowiedział na ogłoszenie w gazecie. Jego zadaniem było kształcenie naukowców z Uniwersytetu Columbia i gdziekolwiek indziej w zakresie wykorzystania maszyn komputerowych do niesklasyfikowanych badań. Początkowo robiono to w sesjach jeden na jednego na modelach 601 , 405 i powiązanych z nimi odtwarzaczach, sortownikach, zbieraczach itp. Potem, gdy zaczęły pojawiać się nowe maszyny – 602 i 602A , 603 , 604 , 607 , CPC , i wreszcie 650- popyt wzrósł do tego stopnia, że ​​indywidualne nauczanie było niemożliwe. Eric postanowił poprowadzić zajęcia (opisane powyżej) – pierwsze tego typu w dowolnym miejscu . Było ono otwarte i bezpłatne dla badaczy naukowych ze wszystkich krajów. Eric prowadził także kursy akademickie w Columbii, w tym Astronomy 111-112 i EE 287, podczas których studenci zostali zapoznani z naukowymi technikami obliczeniowymi na komputerach programowanych przewodowo, jak również programowanych na kartach i z programami przechowywanymi w pamięci [ 66 ] .

Niektóre z wczesnych akademickich kursów informatyki prowadzonych przez Eckerta , Thomasa i Groscha obejmowały także praktyczne sesje laboratoryjne z Erikiem i innymi [ 57 ] przy użyciu maszyn liczących IBM 60x.